Vishay/Vitramon CDR31BP270BKZRAT
CDR31BP270BKZRAT picture photo
Mfg. Part Number
CDR31BP270BKZRAT
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 27PF 100V 10% BP 0805
Datasheet Download
CDR31BP270BKZRAT.pdf
Availability of CDR31BP270BKZRAT
QUANTITY
CDR31BP270BKZRAT Order Process
Ship out your order
Specifications of CDR31BP270BKZRAT
Internal Part NumberEIS-CDR31BP270BKZRAT
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package3,000
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
SeriesMilitary, MIL-PRF-55681, CDR31
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance27pF
Tolerance±10%
Voltage - Rated100V
Temperature CoefficientBP
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsGeneral Purpose
Ratings-
Package / Case0805 (2012 Metric)
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.051" (1.30mm)
Lead Spacing-
FeaturesMilitary
Failure RateR (0.01%)
Lead Style-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CDR31BP270BKZRAT
Related LinksCDR31BP2, CDR31BP270BKZRAT Datasheet, Vishay/Vitramon Distributor
CDR31BP270BKZRAT Details Description
Related parts for CDR31BP270BKZRAT
RACK ALUM 13X17X3.5 BLK datasheet.pdf
IC TRANSP LATCH OCTAL 20-QSOP datasheet.pdf
RELAY PHOTOMOS 40V .16A SOP16 datasheet.pdf
10P MTA156 CONN ASSY 18AWG OR datasheet.pdf
RES ARRAY 13 RES 180 OHM 14SOIC datasheet.pdf
RES 30.1 OHM 1W 0.1% WW AXIAL datasheet.pdf
IC FPGA 400 I/O 784FCBGA datasheet.pdf
USB 2.0 SERIAL ADAPTER 1 PORT datasheet.pdf
PRESSURE TRANSDUCER datasheet.pdf
GUARD ASSEMBLY datasheet.pdf
TV 22C 22#22D SKT J/N RECP datasheet.pdf
100000UF 63V 76X220MM 85C 20000H datasheet.pdf