Vishay/Vitramon CDR31BP271BJZPAT
CDR31BP271BJZPAT picture photo
Mfg. Part Number
CDR31BP271BJZPAT
Brief Description
CAP CER 270PF 100V 5% BP 0805
Datasheet Download
CDR31BP271BJZPAT.pdf
Availability of CDR31BP271BJZPAT
QUANTITY
CDR31BP271BJZPAT Order Process
Ship out your order
Specifications of CDR31BP271BJZPAT
Internal Part NumberEIS-CDR31BP271BJZPAT
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance270pF
Tolerance±5%
Voltage - Rated100V
Temperature CoefficientBP
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / Case0805 (2012 Metric)
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.051" (1.30mm)
Lead Spacing-
FeaturesMilitary
Failure RateP (0.1%)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CDR31BP271BJZPAT
Related LinksCDR31BP2, CDR31BP271BJZPAT Datasheet, Vishay/Vitramon Distributor
CDR31BP271BJZPAT Details Description
Related parts for CDR31BP271BJZPAT
TERM BLOCK HDR 8POS VERT 3.5MM datasheet.pdf
CONN STACKER .156" 11POS SGL TIN datasheet.pdf
KIT STARTER DROP IN NET 802.15.4 datasheet.pdf
RES CHAS MNT 330 OHM 5% 75W datasheet.pdf
CENTER SECTION 1.5 147X176X140MM datasheet.pdf
SWITCH SIM ROLL SPST 11A QC datasheet.pdf
I1 ATP DIE (190270005) datasheet.pdf
RES 10.7K OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
1MM JMPR LGT 127 TYPE A 40POS datasheet.pdf