Vishay/Vitramon CDR31BP271BJZSAT
CDR31BP271BJZSAT picture photo
Mfg. Part Number
CDR31BP271BJZSAT
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 270PF 100V 5% BP 0805
Datasheet Download
CDR31BP271BJZSAT.pdf
Availability of CDR31BP271BJZSAT
QUANTITY
CDR31BP271BJZSAT Order Process
Ship out your order
Specifications of CDR31BP271BJZSAT
Internal Part NumberEIS-CDR31BP271BJZSAT
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package3,000
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
SeriesMilitary, MIL-PRF-55681, CDR31
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance270pF
Tolerance±5%
Voltage - Rated100V
Temperature CoefficientBP
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsGeneral Purpose
Ratings-
Package / Case0805 (2012 Metric)
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.051" (1.30mm)
Lead Spacing-
FeaturesMilitary
Failure RateS (0.001%)
Lead Style-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CDR31BP271BJZSAT
Related LinksCDR31BP2, CDR31BP271BJZSAT Datasheet, Vishay/Vitramon Distributor
CDR31BP271BJZSAT Details Description
Related parts for CDR31BP271BJZSAT
IC VREF SHUNT 1.235V 8SOIC datasheet.pdf
CAP CER 0.068UF 10V X5R 0402 datasheet.pdf
CAP ALUM 22UF 20% 450V RADIAL datasheet.pdf
CAP CER 15PF 1KV NP0 RADIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 24V 75W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 2V 30W datasheet.pdf
RES 107 OHM 5W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
RES 4.64 OHM 3W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
CAP CER 100PF 400VAC Y5P RADIAL datasheet.pdf
CONVERT DC/DC 165VIN 48VOUT 75W datasheet.pdf
CRYSTAL 30.000 MHZ 10PF SMT datasheet.pdf