Vishay/Vitramon CDR31BP390BFZMAT
CDR31BP390BFZMAT picture photo
Mfg. Part Number
CDR31BP390BFZMAT
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 39PF 100V 1% BP 0805
Datasheet Download
CDR31BP390BFZMAT.pdf
Availability of CDR31BP390BFZMAT
QUANTITY
CDR31BP390BFZMAT Order Process
Ship out your order
Specifications of CDR31BP390BFZMAT
Internal Part NumberEIS-CDR31BP390BFZMAT
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package3,000
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
SeriesMilitary, MIL-PRF-55681, CDR31
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance39pF
Tolerance±1%
Voltage - Rated100V
Temperature CoefficientBP
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsGeneral Purpose
Ratings-
Package / Case0805 (2012 Metric)
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.051" (1.30mm)
Lead Spacing-
FeaturesMilitary
Failure RateM (1%)
Lead Style-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CDR31BP390BFZMAT
Related LinksCDR31BP3, CDR31BP390BFZMAT Datasheet, Vishay/Vitramon Distributor
CDR31BP390BFZMAT Details Description
Related parts for CDR31BP390BFZMAT
TRANS NPN 300V 0.05A SOT23 datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE DPDT 0.4VA 20V datasheet.pdf
CAP CER 1000PF 100V X7R 1206 datasheet.pdf
LED XLAMP NEUTRAL WHT 4000K 2SMD datasheet.pdf
RES ARRAY 4 RES 160 OHM 1206 datasheet.pdf
COVER BTS 14 KIT datasheet.pdf
IC MCU 8BIT 32KB FLASH 100TQFP datasheet.pdf
HEATSINK 45X45X6MM XCUT T766 datasheet.pdf
CONN RCPT 2POS INLINE SKT datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 6POS WALL MNT SKT datasheet.pdf