Vishay/Vitramon CDR31BP3R6BCZRAT
CDR31BP3R6BCZRAT picture photo
Mfg. Part Number
CDR31BP3R6BCZRAT
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 3.6PF 100V BP 0805
Datasheet Download
CDR31BP3R6BCZRAT.pdf
Availability of CDR31BP3R6BCZRAT
QUANTITY
CDR31BP3R6BCZRAT Order Process
Ship out your order
Specifications of CDR31BP3R6BCZRAT
Internal Part NumberEIS-CDR31BP3R6BCZRAT
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package3,000
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
SeriesMilitary, MIL-PRF-55681, CDR31
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance3.6pF
Tolerance±0.25pF
Voltage - Rated100V
Temperature CoefficientBP
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsGeneral Purpose
Ratings-
Package / Case0805 (2012 Metric)
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.051" (1.30mm)
Lead Spacing-
FeaturesMilitary
Failure RateR (0.01%)
Lead Style-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CDR31BP3R6BCZRAT
Related LinksCDR31BP3, CDR31BP3R6BCZRAT Datasheet, Vishay/Vitramon Distributor
CDR31BP3R6BCZRAT Details Description
Related parts for CDR31BP3R6BCZRAT
RES SMD 17.4K OHM 1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
FIXED IND 15UH 3.6A 44.8 MOHM datasheet.pdf
RES SMD 221K OHM 0.1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
IC OPAMP GP 18MHZ RRO 8SO datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 22 Circuit 0.438" (11.12mm) datasheet.pdf
CAP ALUM 1000UF 20% 200V SNAP datasheet.pdf
FIXED IND 3.9NH 1.562A 50 MOHM datasheet.pdf
RES 4.7K OHM .4W .02% RADIAL datasheet.pdf
CONN EDGECARD 24POS 1MM datasheet.pdf
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 25 Position Through Hole, Right Angle Solder datasheet.pdf
CONN HDR 5POS 2.54MM datasheet.pdf