Vishay/Vitramon CDR31BP471BFZSAT
CDR31BP471BFZSAT picture photo
Mfg. Part Number
CDR31BP471BFZSAT
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 470PF 100V 1% BP 0805
Datasheet Download
CDR31BP471BFZSAT.pdf
Availability of CDR31BP471BFZSAT
QUANTITY
CDR31BP471BFZSAT Order Process
Ship out your order
Specifications of CDR31BP471BFZSAT
Internal Part NumberEIS-CDR31BP471BFZSAT
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package3,000
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
SeriesMilitary, MIL-PRF-55681, CDR31
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance470pF
Tolerance±1%
Voltage - Rated100V
Temperature CoefficientBP
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsGeneral Purpose
Ratings-
Package / Case0805 (2012 Metric)
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.051" (1.30mm)
Lead Spacing-
FeaturesMilitary
Failure RateS (0.001%)
Lead Style-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CDR31BP471BFZSAT
Related LinksCDR31BP4, CDR31BP471BFZSAT Datasheet, Vishay/Vitramon Distributor
CDR31BP471BFZSAT Details Description
Related parts for CDR31BP471BFZSAT
RES SMD 680 OHM 0.1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
IC OPAMP GP 4.5MHZ 8SOIC datasheet.pdf
CONN EDGECARD 60POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
CAP CER 13PF 500V 1111 datasheet.pdf
CONN FPC BOTTOM 18POS 1.00MM R/A datasheet.pdf
CONN HEADER 19POS VERT 30GOLD datasheet.pdf
C/A MTRJ TO LC MM OFNR 10M1 datasheet.pdf
TVS DIODE 64VWM 104VC AXIAL datasheet.pdf
IC FPGA 140 I/O 176CPGA datasheet.pdf
RES 4.99K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 14 Circuit 0.374" (9.50mm) datasheet.pdf
CAP FILM 120NF 10% 100VDC RAD datasheet.pdf