Vishay/Vitramon CDR31BP510BJZMAT
CDR31BP510BJZMAT picture photo
Mfg. Part Number
CDR31BP510BJZMAT
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 51PF 100V 5% BP 0805
Datasheet Download
CDR31BP510BJZMAT.pdf
Availability of CDR31BP510BJZMAT
QUANTITY
CDR31BP510BJZMAT Order Process
Ship out your order
Specifications of CDR31BP510BJZMAT
Internal Part NumberEIS-CDR31BP510BJZMAT
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package3,000
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
SeriesMilitary, MIL-PRF-55681, CDR31
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance51pF
Tolerance±5%
Voltage - Rated100V
Temperature CoefficientBP
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsGeneral Purpose
Ratings-
Package / Case0805 (2012 Metric)
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.051" (1.30mm)
Lead Spacing-
FeaturesMilitary
Failure RateM (1%)
Lead Style-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CDR31BP510BJZMAT
Related LinksCDR31BP5, CDR31BP510BJZMAT Datasheet, Vishay/Vitramon Distributor
CDR31BP510BJZMAT Details Description
Related parts for CDR31BP510BJZMAT
MALE BLOCK 34 PL datasheet.pdf
CONN COVER HEADER 10POS datasheet.pdf
IC SCAN TEST DEV/TXRX 28-SOIC datasheet.pdf
IC LINE DRVR/RCVR RS232 16-SSOP datasheet.pdf
RES SMD 14.7 OHM 1% 1/2W 1210 datasheet.pdf
DIN-SIGNAL HI CURRENT M 20A SLD datasheet.pdf
RES 6.57K OHM 1/20W .1% AXIAL datasheet.pdf
SENSOR OPTIC NPN 12-24VDC datasheet.pdf
BERGSTIK II 0.100" DUAL ST datasheet.pdf
RES 150K OHM 5W 5% RADIAL datasheet.pdf