Vishay/Vitramon CDR31BP511AFZPAT
CDR31BP511AFZPAT picture photo
Mfg. Part Number
CDR31BP511AFZPAT
Brief Description
CAP CER 510PF 50V 1% BP 0805
Datasheet Download
CDR31BP511AFZPAT.pdf
Availability of CDR31BP511AFZPAT
QUANTITY
CDR31BP511AFZPAT Order Process
Ship out your order
Specifications of CDR31BP511AFZPAT
Internal Part NumberEIS-CDR31BP511AFZPAT
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance510pF
Tolerance±1%
Voltage - Rated50V
Temperature CoefficientBP
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / Case0805 (2012 Metric)
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.051" (1.30mm)
Lead Spacing-
FeaturesMilitary
Failure RateP (0.1%)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CDR31BP511AFZPAT
Related LinksCDR31BP5, CDR31BP511AFZPAT Datasheet, Vishay/Vitramon Distributor
CDR31BP511AFZPAT Details Description
Related parts for CDR31BP511AFZPAT
SENSOR 1PSI GF MV MONO datasheet.pdf
CAP CER 0.018UF 6.3V Y5V 0201 datasheet.pdf
KIT EVAL FOR MAX19507 ADC datasheet.pdf
CAP CER 1PF 10V NP0 0603 datasheet.pdf
RES 1M OHM 2% 1/8W AXIAL datasheet.pdf
FFC 0.50 TYPE A 32 CKTS LGT 102 datasheet.pdf
CAP ALUM 150UF 20% 35V RADIAL datasheet.pdf