KEMET CDR31BX152BKUS7185
CDR31BX152BKUS7185 picture photo
Mfg. Part Number
CDR31BX152BKUS7185
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 1500PF 100V 10% BX 0805
Datasheet Download
CDR31BX152BKUS7185.pdf
Availability of CDR31BX152BKUS7185
QUANTITY
CDR31BX152BKUS7185 Order Process
Ship out your order
Specifications of CDR31BX152BKUS7185
Internal Part NumberEIS-CDR31BX152BKUS7185
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesCapacitor Basics- Typical Uses for Capacitors
Military Product Overview
Standard Package1
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
SeriesMilitary, MIL-PRF-55681, CDR31
PackagingCut Tape (CT)
Capacitance1500pF
Tolerance±10%
Voltage - Rated100V
Temperature CoefficientBX
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsGeneral Purpose
Ratings-
Package / Case0805 (2012 Metric)
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.051" (1.30mm)
Lead Spacing-
FeaturesMilitary
Failure RateS (0.001%)
Lead Style-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CDR31BX152BKUS7185
Related LinksCDR31BX15, CDR31BX152BKUS7185 Datasheet, KEMET Distributor
CDR31BX152BKUS7185 Details Description
Related parts for CDR31BX152BKUS7185
TOOL CRIMP RJ45 STP LONG HIROSE datasheet.pdf
IC OFFLINE SWIT OTP HV 8SMD datasheet.pdf
CAP CER 2200PF 200V NP0 2225 datasheet.pdf
TERM BLOCK HDR 25POS VERT 3.5MM datasheet.pdf
CAP CER 0.047UF 25V X7R 0402 datasheet.pdf
RES SMD 66.5 OHM 1% 1/4W 0603 datasheet.pdf
CONV DC/DC 3W 18-36VIN 09VOUT datasheet.pdf
RV COAXIAL SWITCH datasheet.pdf
FUSE PTC RESETTABLE datasheet.pdf
FINE ADJUST APPLICATOR datasheet.pdf
CONN SOCKET PLCC 44POS TIN datasheet.pdf
CAP ALUM 2.2UF 20% 315V RADIAL datasheet.pdf