KEMET CDR31BX392BKUS7185
CDR31BX392BKUS7185 picture photo
Mfg. Part Number
CDR31BX392BKUS7185
Brief Description
CAP CER 3900PF 100V 10% BX 0805
Datasheet Download
CDR31BX392BKUS7185.pdf
Availability of CDR31BX392BKUS7185
QUANTITY
CDR31BX392BKUS7185 Order Process
Ship out your order
Specifications of CDR31BX392BKUS7185
Internal Part NumberEIS-CDR31BX392BKUS7185
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesCapacitor Basics- Typical Uses for Capacitors
Military Product Overview
Standard Package1
SeriesMilitary, MIL-PRF-55681, CDR31
PackagingCut Tape (CT)
Capacitance3900pF
Tolerance±10%
Voltage - Rated100V
Temperature CoefficientBX
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / Case0805 (2012 Metric)
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.051" (1.30mm)
Lead Spacing-
FeaturesMilitary
Failure RateS (0.001%)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CDR31BX392BKUS7185
Related LinksCDR31BX39, CDR31BX392BKUS7185 Datasheet, KEMET Distributor
CDR31BX392BKUS7185 Details Description
Related parts for CDR31BX392BKUS7185
CARDEDGE HIPRO 34POS DL .100 BLK datasheet.pdf
CONN EDGECARD 72POS DIP .125 SLD datasheet.pdf
RES SMD 1.43K OHM 1% 1/20W 0201 datasheet.pdf
RELAY SSR 280VAC/10A 3-32VDC RN datasheet.pdf
SIDAC 2CH 120/240V 400A TO220A datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 12V 100W datasheet.pdf
RES CHAS MNT 4.99 OHM 1% 30W datasheet.pdf
HEATSINK 40X40X25MM L-TAB datasheet.pdf
10G DWDM TOSA 40KM LC RECEPTACLE datasheet.pdf
AC/DC CONVERTER 12V 100W datasheet.pdf
CHISEL 30DEG 1.0MM datasheet.pdf