KEMET CDR31BX822AKUS7185
CDR31BX822AKUS7185 picture photo
Mfg. Part Number
CDR31BX822AKUS7185
Brief Description
CAP CER 8200PF 50V 10% BX 0805
Datasheet Download
CDR31BX822AKUS7185.pdf
Availability of CDR31BX822AKUS7185
QUANTITY
CDR31BX822AKUS7185 Order Process
Ship out your order
Specifications of CDR31BX822AKUS7185
Internal Part NumberEIS-CDR31BX822AKUS7185
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesCapacitor Basics- Typical Uses for Capacitors
Military Product Overview
Standard Package1
SeriesMilitary, MIL-PRF-55681, CDR31
PackagingCut Tape (CT)
Capacitance8200pF
Tolerance±10%
Voltage - Rated50V
Temperature CoefficientBX
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / Case0805 (2012 Metric)
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.051" (1.30mm)
Lead Spacing-
FeaturesMilitary
Failure RateS (0.001%)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CDR31BX822AKUS7185
Related LinksCDR31BX82, CDR31BX822AKUS7185 Datasheet, KEMET Distributor
CDR31BX822AKUS7185 Details Description
Related parts for CDR31BX822AKUS7185
RES ARRAY 5 RES 560K OHM 6SIP datasheet.pdf
RES SMD 24 OHM 5% 1/10W 0603 datasheet.pdf
IC TXRX RS232 5V 28-SSOP datasheet.pdf
EVAL MODULE FOR VCA2619 datasheet.pdf
SWITCH PLATE E-STOP PLASTIC SQ datasheet.pdf
CAP ALUM 820UF 20% 16V RADIAL datasheet.pdf
CAP TANT 330UF 10% 6V AXIAL datasheet.pdf
IC MCU ARM 32KB FLASH 64LQFP datasheet.pdf
CONN HDR 62POS 2MM T/H datasheet.pdf
IC OSC VCXO 156.25MHZ 6-CLCC datasheet.pdf