KEMET CDR32BP102BKUR7956
CDR32BP102BKUR7956 picture photo
Mfg. Part Number
CDR32BP102BKUR7956
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 1000PF 100V 10% BP 1206
Datasheet Download
CDR32BP102BKUR7956.pdf
Availability of CDR32BP102BKUR7956
QUANTITY
CDR32BP102BKUR7956 Order Process
Ship out your order
Specifications of CDR32BP102BKUR7956
Internal Part NumberEIS-CDR32BP102BKUR7956
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesCapacitor Basics- Typical Uses for Capacitors
Military Product Overview
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package1
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
SeriesMilitary, MIL-PRF-55681, CDR32
PackagingCut Tape (CT)
Capacitance1000pF
Tolerance±10%
Voltage - Rated100V
Temperature CoefficientBP
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsGeneral Purpose
Ratings-
Package / Case1206 (3216 Metric)
Size / Dimension0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.051" (1.30mm)
Lead Spacing-
FeaturesMilitary
Failure RateR (0.01%)
Lead Style-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CDR32BP102BKUR7956
Related LinksCDR32BP10, CDR32BP102BKUR7956 Datasheet, KEMET Distributor
CDR32BP102BKUR7956 Details Description
Related parts for CDR32BP102BKUR7956
IDC CABLE - MSC60K/MC60F/MCF60K datasheet.pdf
CONN HEADER .100 SNGL STR 21POS datasheet.pdf
CONN EDGECARD 50POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
CONN CARD EXTEND 128PS .050" SLD datasheet.pdf
CAP CER 330PF 100V X7R 0805 datasheet.pdf
RES 330K OHM 2% 1W AXIAL datasheet.pdf
SWITCH ROTARY KEYLOCK datasheet.pdf
SWITCH PUSHBUTTON SPDT 3A 125V datasheet.pdf
CONN EDGECARD 56POS .100" datasheet.pdf
DIODE ZENER 6.2V 350MW SOT23-3 datasheet.pdf