KEMET CDR32BP102BKUS7956
CDR32BP102BKUS7956 picture photo
Mfg. Part Number
CDR32BP102BKUS7956
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 1000PF 100V 10% BP 1206
Datasheet Download
CDR32BP102BKUS7956.pdf
Availability of CDR32BP102BKUS7956
QUANTITY
CDR32BP102BKUS7956 Order Process
Ship out your order
Specifications of CDR32BP102BKUS7956
Internal Part NumberEIS-CDR32BP102BKUS7956
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesCapacitor Basics- Typical Uses for Capacitors
Military Product Overview
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package1
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
SeriesMilitary, MIL-PRF-55681, CDR32
PackagingCut Tape (CT)
Capacitance1000pF
Tolerance±10%
Voltage - Rated100V
Temperature CoefficientBP
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsGeneral Purpose
Ratings-
Package / Case1206 (3216 Metric)
Size / Dimension0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.051" (1.30mm)
Lead Spacing-
FeaturesMilitary
Failure RateS (0.001%)