Vishay/Vitramon CDR32BP160BFZRAT
CDR32BP160BFZRAT picture photo
Mfg. Part Number
CDR32BP160BFZRAT
Brief Description
CAP CER 16PF 100V 1% BP 1206
Datasheet Download
CDR32BP160BFZRAT.pdf
Availability of CDR32BP160BFZRAT
QUANTITY
CDR32BP160BFZRAT Order Process
Ship out your order
Specifications of CDR32BP160BFZRAT
Internal Part NumberEIS-CDR32BP160BFZRAT
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package3,000
SeriesMilitary, MIL-PRF-55681, CDR32
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance16pF
Tolerance±1%
Voltage - Rated100V
Temperature CoefficientBP
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / Case1206 (3216 Metric)
Size / Dimension0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.051" (1.30mm)
Lead Spacing-
FeaturesMilitary
Failure RateR (0.01%)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CDR32BP160BFZRAT
Related LinksCDR32BP1, CDR32BP160BFZRAT Datasheet, Vishay/Vitramon Distributor
CDR32BP160BFZRAT Details Description
Related parts for CDR32BP160BFZRAT
CONVERTER MOD DC/DC 5.8V 75W datasheet.pdf
CAP TANT 56UF 5% 6V AXIAL datasheet.pdf
CONN HDR 69POS 2.54MM T/H datasheet.pdf
CAP TANT POLY 33UF 10V 1210 datasheet.pdf
XCEDE RGHT 2PVH 6COL WK datasheet.pdf
IC COMPARATOR SO-14 datasheet.pdf
IC MCU USB 16K FLASH 32LQFP datasheet.pdf
RES SMD 75 OHM 1/4W 0604 WIDE datasheet.pdf