Vishay/Vitramon CDR32BP431BFZPAT
CDR32BP431BFZPAT picture photo
Mfg. Part Number
CDR32BP431BFZPAT
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 430PF 100V 1% BP 1206
Datasheet Download
CDR32BP431BFZPAT.pdf
Availability of CDR32BP431BFZPAT
QUANTITY
CDR32BP431BFZPAT Order Process
Ship out your order
Specifications of CDR32BP431BFZPAT
Internal Part NumberEIS-CDR32BP431BFZPAT
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package3,000
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
SeriesMilitary, MIL-PRF-55681, CDR32
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance430pF
Tolerance±1%
Voltage - Rated100V
Temperature CoefficientBP
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsGeneral Purpose
Ratings-
Package / Case1206 (3216 Metric)
Size / Dimension0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.051" (1.30mm)
Lead Spacing-
FeaturesMilitary
Failure RateP (0.1%)
Lead Style-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CDR32BP431BFZPAT
Related LinksCDR32BP4, CDR32BP431BFZPAT Datasheet, Vishay/Vitramon Distributor
CDR32BP431BFZPAT Details Description
Related parts for CDR32BP431BFZPAT
IC SDRAM 64MBIT 167MHZ 54TSOP datasheet.pdf
CONN CARDEDGE 6PS 22AWG .156 TIN datasheet.pdf
CONV DC/DC 2W 9-18VIN +/-15VOUT datasheet.pdf
IC PRESCALER 18GHZ 16LFCSP datasheet.pdf
IC MCU 16BIT 16KB FLASH 20DIP datasheet.pdf
TRIMMER 10 OHM 1W PC PIN datasheet.pdf
CONN HDR 43POS 2MM SMD datasheet.pdf
IC OSC VCXO DUAL FREQ 6-CLCC datasheet.pdf
HEATSINK 40X40X10MM XCUT T412 datasheet.pdf
GAGE M22520/6-010 datasheet.pdf
CONN RCPT HSG FMALE 24POS FLANGE datasheet.pdf