Vishay/Vitramon CDR32BP560BJZSAT
CDR32BP560BJZSAT picture photo
Mfg. Part Number
CDR32BP560BJZSAT
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 56PF 100V 5% BP 1206
Datasheet Download
CDR32BP560BJZSAT.pdf
Availability of CDR32BP560BJZSAT
QUANTITY
CDR32BP560BJZSAT Order Process
Ship out your order
Specifications of CDR32BP560BJZSAT
Internal Part NumberEIS-CDR32BP560BJZSAT
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package3,000
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
SeriesMilitary, MIL-PRF-55681, CDR32
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance56pF
Tolerance±5%
Voltage - Rated100V
Temperature CoefficientBP
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsGeneral Purpose
Ratings-
Package / Case1206 (3216 Metric)
Size / Dimension0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.051" (1.30mm)
Lead Spacing-
FeaturesMilitary
Failure RateS (0.001%)
Lead Style-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CDR32BP560BJZSAT
Related LinksCDR32BP5, CDR32BP560BJZSAT Datasheet, Vishay/Vitramon Distributor
CDR32BP560BJZSAT Details Description
Related parts for CDR32BP560BJZSAT
ADD-A-RACK FOR SERIES 60 CABINET datasheet.pdf
CONN SPRING 2POS SNGL .255 SMD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 62POS .156 EXTEND datasheet.pdf
IC DRIVER SGL HS DIFF SOT23-5 datasheet.pdf
RES SMD 2.4 OHM 5% 1/4W 0603 datasheet.pdf
FIXED IND 470NH 17.5A 3.86 MOHM datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 85V 50W datasheet.pdf
RES 44.2 OHM 1/20W 1% AXIAL datasheet.pdf
BIG CHIP LED HB MODULE WHITE datasheet.pdf
RES 4.3K OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
HAR-BUS HM MEL., TYP D, AFS 2, T datasheet.pdf
3" X 20 YDS datasheet.pdf