Vishay/Vitramon CDR32BP5R6BDZPAT
CDR32BP5R6BDZPAT picture photo
Mfg. Part Number
CDR32BP5R6BDZPAT
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 5.6PF 100V BP 1206
Datasheet Download
CDR32BP5R6BDZPAT.pdf
Availability of CDR32BP5R6BDZPAT
QUANTITY
CDR32BP5R6BDZPAT Order Process
Ship out your order
Specifications of CDR32BP5R6BDZPAT
Internal Part NumberEIS-CDR32BP5R6BDZPAT
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package3,000
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
SeriesMilitary, MIL-PRF-55681, CDR32
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance5.6pF
Tolerance±0.5pF
Voltage - Rated100V
Temperature CoefficientBP
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsGeneral Purpose
Ratings-
Package / Case1206 (3216 Metric)
Size / Dimension0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.051" (1.30mm)
Lead Spacing-
FeaturesMilitary
Failure RateP (0.1%)
Lead Style-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CDR32BP5R6BDZPAT
Related LinksCDR32BP5, CDR32BP5R6BDZPAT Datasheet, Vishay/Vitramon Distributor
CDR32BP5R6BDZPAT Details Description
Related parts for CDR32BP5R6BDZPAT
RES SMD 4.75M OHM 1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
RES SMD 61.9K OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
MINI PV CTW 40AU 18-20 AWG L/P datasheet.pdf
RES SMD 0.11 OHM 5% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CAP TANT 150UF 10V 10% 2917 datasheet.pdf
RES 63.4K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
DIODE ZENER 6.8V 2W DO204AL datasheet.pdf
RES 6.26K OHM 0.6W 0.005% RADIAL datasheet.pdf
HEATSINK 50X50X10MM XCUT T766 datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 8POS SKT datasheet.pdf