KEMET CDR32BX103BKUR
CDR32BX103BKUR picture photo
Mfg. Part Number
CDR32BX103BKUR
Brief Description
CAP CER 10000PF 100V 10% BX 1206
Datasheet Download
CDR32BX103BKUR.pdf
Availability of CDR32BX103BKUR
QUANTITY
CDR32BX103BKUR Order Process
Ship out your order
Specifications of CDR32BX103BKUR
Internal Part NumberEIS-CDR32BX103BKUR
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesCapacitor Basics- Typical Uses for Capacitors
Military Product Overview
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package400
SeriesMilitary, MIL-PRF-55681, CDR32
PackagingBulk
Capacitance10000pF
Tolerance±10%
Voltage - Rated100V
Temperature CoefficientBX
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / Case1206 (3216 Metric)
Size / Dimension0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.051" (1.30mm)
Lead Spacing-
FeaturesMilitary
Failure RateR (0.01%)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CDR32BX103BKUR
Related LinksCDR32BX, CDR32BX103BKUR Datasheet, KEMET Distributor
CDR32BX103BKUR Details Description
Related parts for CDR32BX103BKUR
CAP CER 0.1UF 100V X7R RADIAL datasheet.pdf
OSCILL SCOPE PROBE 200M OHM 2KV datasheet.pdf
PELTIER MOD 15 X 3.8MM 3.0A INP datasheet.pdf
LED PNL MT 1" 24V WT DOME BLUE datasheet.pdf
CONN RCPT 4POS 24AWG .100 WHITE datasheet.pdf
CONN HEADER 15POS .100" STACKER datasheet.pdf
CAP CER 22PF 50V NP0 0805 datasheet.pdf
RES 141K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 10POS SKT datasheet.pdf
DIODE ZENER 4.3V 5W SMBG datasheet.pdf
CONN HEADER 35POS .100 L.585 datasheet.pdf