Vishay/Vitramon CDR32BX183AMZSAT
CDR32BX183AMZSAT picture photo
Mfg. Part Number
CDR32BX183AMZSAT
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 0.018UF 50V 20% BX 1206
Datasheet Download
CDR32BX183AMZSAT.pdf
Availability of CDR32BX183AMZSAT
QUANTITY
CDR32BX183AMZSAT Order Process
Ship out your order
Specifications of CDR32BX183AMZSAT
Internal Part NumberEIS-CDR32BX183AMZSAT
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package3,000
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
SeriesMilitary, MIL-PRF-55681, CDR32
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance0.018µF
Tolerance±20%
Voltage - Rated50V
Temperature CoefficientBX
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsGeneral Purpose
Ratings-
Package / Case1206 (3216 Metric)
Size / Dimension0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.051" (1.30mm)
Lead Spacing-
FeaturesMilitary
Failure RateS (0.001%)
Lead Style-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CDR32BX183AMZSAT
Related LinksCDR32BX1, CDR32BX183AMZSAT Datasheet, Vishay/Vitramon Distributor
CDR32BX183AMZSAT Details Description
Related parts for CDR32BX183AMZSAT
CONN 8POS 2MM HEADER RT/DUAL GLD datasheet.pdf
DIODE ARRAY GP 70V 200MA SC70-3 datasheet.pdf
TRANS PREBIAS NPN 200MW SOT323 datasheet.pdf
IC AMP AUDIO PWR 7.5W STER 9SIL datasheet.pdf
WRENCH COMBINATION 19MM 9.06" datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 128POS WALL MT PIN datasheet.pdf
IC PWR MGMT E INK 48VQFN datasheet.pdf
RES 732K OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
FIXED IND 1.5UH 0.9 MOHM SMD datasheet.pdf
CONN HDR 50POS 2.54MM SMD datasheet.pdf
TRANS NPN 30V TO-92 datasheet.pdf