Vishay/Vitramon CDR33BP162BJZMAT
CDR33BP162BJZMAT picture photo
Mfg. Part Number
CDR33BP162BJZMAT
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 1600PF 100V 5% BP 1210
Datasheet Download
CDR33BP162BJZMAT.pdf
Availability of CDR33BP162BJZMAT
QUANTITY
CDR33BP162BJZMAT Order Process
Ship out your order
Specifications of CDR33BP162BJZMAT
Internal Part NumberEIS-CDR33BP162BJZMAT
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package3,000
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
SeriesMilitary, MIL-PRF-55681, CDR33
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance1600pF
Tolerance±5%
Voltage - Rated100V
Temperature CoefficientBP
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsGeneral Purpose
Ratings-
Package / Case1210 (3225 Metric)
Size / Dimension0.126" L x 0.098" W (3.20mm x 2.50mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.059" (1.50mm)
Lead Spacing-
FeaturesMilitary
Failure RateM (1%)
Lead Style-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CDR33BP162BJZMAT
Related LinksCDR33BP1, CDR33BP162BJZMAT Datasheet, Vishay/Vitramon Distributor
CDR33BP162BJZMAT Details Description
Related parts for CDR33BP162BJZMAT
IC ADC 12BIT 4CH 1MSPS 16-TSSOP datasheet.pdf
CONN HEADR BRKWAY .100 78POS STR datasheet.pdf
SWITCH SLIDE SPDT 100MA 30V datasheet.pdf
FUSE 5.0A 125V ALARM IND GRN datasheet.pdf
RES SMD 127 OHM 0.1% 0.4W 1206 datasheet.pdf
CAP ALUM 2.2UF 20% 50V RADIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 52V 150W datasheet.pdf
IC SCHMITT TRIG TRPL INV 8XSON datasheet.pdf
RES SMD 78.7K OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf