Vishay/Vitramon CDR33BP162BKZMAT
CDR33BP162BKZMAT picture photo
Mfg. Part Number
CDR33BP162BKZMAT
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 1600PF 100V 10% BP 1210
Datasheet Download
CDR33BP162BKZMAT.pdf
Availability of CDR33BP162BKZMAT
QUANTITY
CDR33BP162BKZMAT Order Process
Ship out your order
Specifications of CDR33BP162BKZMAT
Internal Part NumberEIS-CDR33BP162BKZMAT
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package3,000
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
SeriesMilitary, MIL-PRF-55681, CDR33
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance1600pF
Tolerance±10%
Voltage - Rated100V
Temperature CoefficientBP
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsGeneral Purpose
Ratings-
Package / Case1210 (3225 Metric)
Size / Dimension0.126" L x 0.098" W (3.20mm x 2.50mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.059" (1.50mm)
Lead Spacing-
FeaturesMilitary
Failure RateM (1%)
Lead Style-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CDR33BP162BKZMAT
Related LinksCDR33BP1, CDR33BP162BKZMAT Datasheet, Vishay/Vitramon Distributor
CDR33BP162BKZMAT Details Description
Related parts for CDR33BP162BKZMAT
CONN SPADE SPRING 16-22 AWG #10 datasheet.pdf
IC AMP VIDEO MUX 16-QSOP datasheet.pdf
LED PANEL IND BLUE 3VDC STVP datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.5V 150W datasheet.pdf
IC CPLD 64MC 10NS 44PLCC datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE DPDT 5A 120V datasheet.pdf
RES SMD 110K OHM 5% 1/20W 0201 datasheet.pdf
IC CPLD 160MC 12NS 100QFP datasheet.pdf
Connector Receptacle 21 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf