Vishay/Vitramon CDR33BP242AFZSAT
CDR33BP242AFZSAT picture photo
Mfg. Part Number
CDR33BP242AFZSAT
Brief Description
CAP CER 2400PF 50V 1% BP 1210
Datasheet Download
CDR33BP242AFZSAT.pdf
Availability of CDR33BP242AFZSAT
QUANTITY
CDR33BP242AFZSAT Order Process
Ship out your order
Specifications of CDR33BP242AFZSAT
Internal Part NumberEIS-CDR33BP242AFZSAT
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance2400pF
Tolerance±1%
Voltage - Rated50V
Temperature CoefficientBP
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / Case1210 (3225 Metric)
Size / Dimension0.126" L x 0.098" W (3.20mm x 2.50mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.059" (1.50mm)
Lead Spacing-
FeaturesMilitary
Failure RateS (0.001%)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CDR33BP242AFZSAT
Related LinksCDR33BP2, CDR33BP242AFZSAT Datasheet, Vishay/Vitramon Distributor
CDR33BP242AFZSAT Details Description
Related parts for CDR33BP242AFZSAT
TERM BLOCK HDR 5POS VERT 5.08MM datasheet.pdf
IC FILTR BUILDNG BLK QUAD 24-DIP datasheet.pdf
RIVET SNAP 0.140" NYLON BLACK datasheet.pdf
CONN EDGECARD 36POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
CAP CER 2200PF 2.5KV X7R 1812 datasheet.pdf
IC REG LDO ADJ 0.2A 6SON datasheet.pdf
POT 5K OHM 1.5W WIREWOUND LINEAR datasheet.pdf
IC CPLD 64MC 7.5NS 100TQFP datasheet.pdf
RES SMD 20K OHM 0.1% 1/5W 1005 datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE SP3T 5A 120V datasheet.pdf