KEMET CDR33BX104AKUR7956
CDR33BX104AKUR7956 picture photo
Mfg. Part Number
CDR33BX104AKUR7956
Brief Description
CAP CER 0.1UF 50V 10% BX 1210
Datasheet Download
CDR33BX104AKUR7956.pdf
Availability of CDR33BX104AKUR7956
QUANTITY
CDR33BX104AKUR7956 Order Process
Ship out your order
Specifications of CDR33BX104AKUR7956
Internal Part NumberEIS-CDR33BX104AKUR7956
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesCapacitor Basics- Typical Uses for Capacitors
Military Product Overview
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package2,500
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance0.1µF
Tolerance±10%
Voltage - Rated50V
Temperature CoefficientBX
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / Case1210 (3225 Metric)
Size / Dimension0.126" L x 0.098" W (3.20mm x 2.50mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.059" (1.50mm)
Lead Spacing-
FeaturesMilitary
Failure RateR (0.01%)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CDR33BX104AKUR7956
Related LinksCDR33BX10, CDR33BX104AKUR7956 Datasheet, KEMET Distributor
CDR33BX104AKUR7956 Details Description
Related parts for CDR33BX104AKUR7956
FUSE HOLDER BLADE 125V 15A PCB datasheet.pdf
IC OPAMP POWER 3MHZ 12DIP datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 18POS JAM NUT PINS datasheet.pdf
SWITCH ROCKER SPDT 6A 125V datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 26 Circuit 0.325" (8.26mm) datasheet.pdf
RES 4.53K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
CIR BRKR MAG-HYDR ROCKER datasheet.pdf
CONN 4 POS IDC .8MM SKT datasheet.pdf
OSC PROG 2.5NS 50PPM 2X2.5MM datasheet.pdf
MICROFIT 3.0 SR VERT TH PEG TIN datasheet.pdf
DC/DC CONVERTER 3.3V 15W UFRM datasheet.pdf