KEMET CDR33BX104AKYM
CDR33BX104AKYM picture photo
Mfg. Part Number
CDR33BX104AKYM
Brief Description
CAP CER 0.1UF 50V 10% BX 1210
Datasheet Download
CDR33BX104AKYM.pdf
Availability of CDR33BX104AKYM
QUANTITY
CDR33BX104AKYM Order Process
Ship out your order
Specifications of CDR33BX104AKYM
Internal Part NumberEIS-CDR33BX104AKYM
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesCapacitor Basics- Typical Uses for Capacitors
Military Product Overview
Standard Package25,000
SeriesMilitary, MIL-PRF-55681, CDR33
PackagingBulk
Capacitance0.1µF
Tolerance±10%
Voltage - Rated50V
Temperature CoefficientBX
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / Case1210 (3225 Metric)
Size / Dimension0.126" L x 0.098" W (3.20mm x 2.50mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.059" (1.50mm)
Lead Spacing-
FeaturesMilitary
Failure RateM (1%)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CDR33BX104AKYM
Related LinksCDR33BX, CDR33BX104AKYM Datasheet, KEMET Distributor
CDR33BX104AKYM Details Description
Related parts for CDR33BX104AKYM
FUSE PTC 1.35A 60V RESET RADIAL datasheet.pdf
CONN IC DIP SOCKET 50POS GOLD datasheet.pdf
CARDEDGE 86POS DL .156 GREEN PCB datasheet.pdf
SW MIN ACT L/A SPDT PCB 125V datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 13.8V 25W datasheet.pdf
RES 3.9K OHM 1% 1/4W AXIAL datasheet.pdf
CONN HSG PLUG INLINE 26POS PIN datasheet.pdf
HEADER WIRE WRAP 2.54MM datasheet.pdf