Vishay/Vitramon CDR34BP242BJZRAT
CDR34BP242BJZRAT picture photo
Mfg. Part Number
CDR34BP242BJZRAT
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 2400PF 100V 5% BP 1812
Datasheet Download
CDR34BP242BJZRAT.pdf
Availability of CDR34BP242BJZRAT
QUANTITY
CDR34BP242BJZRAT Order Process
Ship out your order
Specifications of CDR34BP242BJZRAT
Internal Part NumberEIS-CDR34BP242BJZRAT
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
SeriesMilitary, MIL-PRF-55681, CDR34
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance2400pF
Tolerance±5%
Voltage - Rated100V
Temperature CoefficientBP
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsGeneral Purpose
Ratings-
Package / Case1812 (4532 Metric)
Size / Dimension0.177" L x 0.126" W (4.50mm x 3.20mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.059" (1.50mm)
Lead Spacing-
FeaturesMilitary
Failure RateR (0.01%)
Lead Style-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CDR34BP242BJZRAT
Related LinksCDR34BP2, CDR34BP242BJZRAT Datasheet, Vishay/Vitramon Distributor
CDR34BP242BJZRAT Details Description
Related parts for CDR34BP242BJZRAT
CONN HEADER VERT .100 70POS 30AU datasheet.pdf
IC BUS BUFF TRI-ST QUAD 14TSSOP datasheet.pdf
IC 350MHZ CASCADABLE AMP SOT23-6 datasheet.pdf
DRAWER SLIDING 16.56X6.31X16.18" datasheet.pdf
RES 500 OHM 20W 5% WW RAD datasheet.pdf
CAP CER 0.68UF 10V X7R 1206 datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 9 Circuit 0.438" (11.12mm) datasheet.pdf
CTV 7C 7#20 SKT J/N RECP datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 6POS SKT datasheet.pdf
15UF 400V 12,5X20 datasheet.pdf