Vishay/Vitramon CDR34BP512AFZPAT
CDR34BP512AFZPAT picture photo
Mfg. Part Number
CDR34BP512AFZPAT
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 5100PF 50V 1% BP 1812
Datasheet Download
CDR34BP512AFZPAT.pdf
Availability of CDR34BP512AFZPAT
QUANTITY
CDR34BP512AFZPAT Order Process
Ship out your order
Specifications of CDR34BP512AFZPAT
Internal Part NumberEIS-CDR34BP512AFZPAT
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
SeriesMilitary, MIL-PRF-55681, CDR34
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance5100pF
Tolerance±1%
Voltage - Rated50V
Temperature CoefficientBP
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsGeneral Purpose
Ratings-
Package / Case1812 (4532 Metric)
Size / Dimension0.177" L x 0.126" W (4.50mm x 3.20mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.059" (1.50mm)
Lead Spacing-
FeaturesMilitary
Failure RateP (0.1%)
Lead Style-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CDR34BP512AFZPAT
Related LinksCDR34BP5, CDR34BP512AFZPAT Datasheet, Vishay/Vitramon Distributor
CDR34BP512AFZPAT Details Description
Related parts for CDR34BP512AFZPAT
FITTING O-SIDE COVER TE70 OFWHT datasheet.pdf
RES SMD 18.2 OHM 1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
LED GREEN/RED CLEAR 4SMD REV datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 52V 150W datasheet.pdf
DISPLAY 590NM YLW 4DIG 0.56" TH datasheet.pdf
CAP TANT 100UF 20% 10V AXIAL datasheet.pdf
G PLT CONTACT datasheet.pdf
CAP ALUM 1500UF 20% 35V RADIAL datasheet.pdf
CONN EDGECARD 74POS .125" datasheet.pdf
OSCILLATOR XO 156.25MHZ LVDS SMD datasheet.pdf