KEMET CDR34BX473BKWS7185
CDR34BX473BKWS7185 picture photo
Mfg. Part Number
CDR34BX473BKWS7185
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 0.047UF 100V 10% BX 1812
Datasheet Download
CDR34BX473BKWS7185.pdf
Availability of CDR34BX473BKWS7185
QUANTITY
CDR34BX473BKWS7185 Order Process
Ship out your order
Specifications of CDR34BX473BKWS7185
Internal Part NumberEIS-CDR34BX473BKWS7185
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesCapacitor Basics- Typical Uses for Capacitors
Military Product Overview
Standard Package1
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
SeriesMilitary, MIL-PRF-55681, CDR34
PackagingCut Tape (CT)
Capacitance0.047µF
Tolerance±10%
Voltage - Rated100V
Temperature CoefficientBX
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsGeneral Purpose
Ratings-
Package / Case1812 (4532 Metric)
Size / Dimension0.177" L x 0.126" W (4.50mm x 3.20mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.059" (1.50mm)
Lead Spacing-
FeaturesMilitary
Failure RateS (0.001%)
Lead Style-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CDR34BX473BKWS7185
Related LinksCDR34BX47, CDR34BX473BKWS7185 Datasheet, KEMET Distributor
CDR34BX473BKWS7185 Details Description
Related parts for CDR34BX473BKWS7185
IC OTP 4MBIT 90NS 32VSOP datasheet.pdf
ADD-A-RACK ECONOMIZER NON VENT datasheet.pdf
IC OCT D TRANS LATCH 3ST 20QSOP datasheet.pdf
IC BUS SWITCH 20BIT HI 48-TSSOP datasheet.pdf
RES 487K OHM 1/4W 0.5% AXIAL datasheet.pdf
CONN PLUG 21POS STRAIGHT W/PINS datasheet.pdf
CAP TANT 120UF 5% 15V AXIAL datasheet.pdf