Vishay/Vitramon CDR35BP123AFZMAT
CDR35BP123AFZMAT picture photo
Mfg. Part Number
CDR35BP123AFZMAT
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 0.012UF 50V 1% BP 1825
Datasheet Download
CDR35BP123AFZMAT.pdf
Availability of CDR35BP123AFZMAT
QUANTITY
CDR35BP123AFZMAT Order Process
Ship out your order
Specifications of CDR35BP123AFZMAT
Internal Part NumberEIS-CDR35BP123AFZMAT
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
SeriesMilitary, MIL-PRF-55681, CDR35
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance0.012µF
Tolerance±1%
Voltage - Rated50V
Temperature CoefficientBP
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsGeneral Purpose
Ratings-
Package / Case1825 (4564 Metric)
Size / Dimension0.177" L x 0.252" W (4.50mm x 6.40mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.059" (1.50mm)
Lead Spacing-
FeaturesMilitary
Failure RateM (1%)
Lead Style-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CDR35BP123AFZMAT
Related LinksCDR35BP1, CDR35BP123AFZMAT Datasheet, Vishay/Vitramon Distributor
CDR35BP123AFZMAT Details Description
Related parts for CDR35BP123AFZMAT
MODULE ME CUSTOMIZABLE JTAG datasheet.pdf
CONN CARDEDGE 120POS .050" SMD datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 13POS 3.81MM datasheet.pdf
CAP CER 2200PF 100V Z5U RADIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 18.5V 150W datasheet.pdf
RES 931 OHM 1% 1/2W AXIAL datasheet.pdf
DC/DC CONVERT DUAL 12V 0.3A datasheet.pdf
GDT 90V 20% 2.5KA SURFACE MOUNT datasheet.pdf
RES 11.6667K OHM 0.6W 0.05% RAD datasheet.pdf
IC OSC CLOCK QD FREQ 10CLCC datasheet.pdf
RES SMD 24.6K OHM 0.1% 5/8W 0805 datasheet.pdf