Vishay/Vitramon CDR35BP163AKZMAT
CDR35BP163AKZMAT picture photo
Mfg. Part Number
CDR35BP163AKZMAT
Brief Description
CAP CER 0.016UF 50V 10% BP 1825
Datasheet Download
CDR35BP163AKZMAT.pdf
Availability of CDR35BP163AKZMAT
QUANTITY
CDR35BP163AKZMAT Order Process
Ship out your order
Specifications of CDR35BP163AKZMAT
Internal Part NumberEIS-CDR35BP163AKZMAT
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance0.016µF
Tolerance±10%
Voltage - Rated50V
Temperature CoefficientBP
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / Case1825 (4564 Metric)
Size / Dimension0.177" L x 0.252" W (4.50mm x 6.40mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.059" (1.50mm)
Lead Spacing-
FeaturesMilitary
Failure RateM (1%)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CDR35BP163AKZMAT
Related LinksCDR35BP1, CDR35BP163AKZMAT Datasheet, Vishay/Vitramon Distributor
CDR35BP163AKZMAT Details Description
Related parts for CDR35BP163AKZMAT
CAP FILM 0.091UF 3% 400VDC RAD datasheet.pdf
IC 8051 MCU 128K FLASH 100TQFP datasheet.pdf
CONN RECEPT 11POS 26AWG MTA100 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 16POS .156 SQ WW datasheet.pdf
CONN HEADER 7POS 2MM R/A SMD datasheet.pdf
CONN FFC PIN HSG 40POS 2.54MM datasheet.pdf
RES SMD 0.022 OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
BLZP 5.00/02/180F SN BK BX datasheet.pdf
CONN IC DIP SOCKET 12POS GOLD datasheet.pdf