Vishay/Vitramon CDR35BP472BKZMAT
CDR35BP472BKZMAT picture photo
Mfg. Part Number
CDR35BP472BKZMAT
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 4700PF 100V 10% BP 1825
Datasheet Download
CDR35BP472BKZMAT.pdf
Availability of CDR35BP472BKZMAT
QUANTITY
CDR35BP472BKZMAT Order Process
Ship out your order
Specifications of CDR35BP472BKZMAT
Internal Part NumberEIS-CDR35BP472BKZMAT
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
SeriesMilitary, MIL-PRF-55681, CDR35
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance4700pF
Tolerance±10%
Voltage - Rated100V
Temperature CoefficientBP
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsGeneral Purpose
Ratings-
Package / Case1825 (4564 Metric)
Size / Dimension0.177" L x 0.252" W (4.50mm x 6.40mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.059" (1.50mm)
Lead Spacing-
FeaturesMilitary
Failure RateM (1%)
Lead Style-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CDR35BP472BKZMAT
Related LinksCDR35BP4, CDR35BP472BKZMAT Datasheet, Vishay/Vitramon Distributor
CDR35BP472BKZMAT Details Description
Related parts for CDR35BP472BKZMAT
Crystal 9.8304MHz 30ppm 20pF 35 Ohm -10°C - 70°C Through Hole HC49/U datasheet.pdf
IC TXRX E1 QUAD 5V 256BGA datasheet.pdf
CONN EDGECARD 14POS .100 EYELET datasheet.pdf
RES 0.15 OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONV DC/DC 1W 12VIN +/-15VOUT datasheet.pdf
CONN HEADER FPC .4MM 22POS SMD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 72V 150W datasheet.pdf
RES 1M OHM 2% 1/2W AXIAL datasheet.pdf
CONN HSG RCPT JAM NUT 53POS SKT datasheet.pdf
IC FPGA 300 I/O 901FCBGA datasheet.pdf
CONN HDR 22POS 2.54MM T/H datasheet.pdf