Vishay/Vitramon CDR35BP562BFZPAT
CDR35BP562BFZPAT picture photo
Mfg. Part Number
CDR35BP562BFZPAT
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 5600PF 100V 1% BP 1825
Datasheet Download
CDR35BP562BFZPAT.pdf
Availability of CDR35BP562BFZPAT
QUANTITY
CDR35BP562BFZPAT Order Process
Ship out your order
Specifications of CDR35BP562BFZPAT
Internal Part NumberEIS-CDR35BP562BFZPAT
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
SeriesMilitary, MIL-PRF-55681, CDR35
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance5600pF
Tolerance±1%
Voltage - Rated100V
Temperature CoefficientBP
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsGeneral Purpose
Ratings-
Package / Case1825 (4564 Metric)
Size / Dimension0.177" L x 0.252" W (4.50mm x 6.40mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.059" (1.50mm)
Lead Spacing-
FeaturesMilitary
Failure RateP (0.1%)
Lead Style-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CDR35BP562BFZPAT
Related LinksCDR35BP5, CDR35BP562BFZPAT Datasheet, Vishay/Vitramon Distributor
CDR35BP562BFZPAT Details Description
Related parts for CDR35BP562BFZPAT
RES SMD 365K OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
PWR CORRECTI0N MOD 360VDC datasheet.pdf
VARISTOR 42V 250A DISC 7MM datasheet.pdf
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 25 Position Free Hanging (In-Line) IDC, Ribbon Cable datasheet.pdf
CONV DC/DC 3W 9-27VIN +/-15VOUT datasheet.pdf
DIODE GEN PURP 600V 30A TO220-2 datasheet.pdf
FAN AXIAL 60X15MM 12VDC WIRE datasheet.pdf
INSERT MALE 4+8POS+1GND SCREW datasheet.pdf
RES 320 OHM 1W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
CAP ALUM 15000UF 20% 200V SCREW datasheet.pdf
FIXED IND 2UH 530MA 800 MOHM TH datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE DPDT 5A 120V datasheet.pdf