Vishay/Vitramon CDR35BP752BFZMAT
CDR35BP752BFZMAT picture photo
Mfg. Part Number
CDR35BP752BFZMAT
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 7500PF 100V 1% BP 1825
Datasheet Download
CDR35BP752BFZMAT.pdf
Availability of CDR35BP752BFZMAT
QUANTITY
CDR35BP752BFZMAT Order Process
Ship out your order
Specifications of CDR35BP752BFZMAT
Internal Part NumberEIS-CDR35BP752BFZMAT
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
SeriesMilitary, MIL-PRF-55681, CDR35
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance7500pF
Tolerance±1%
Voltage - Rated100V
Temperature CoefficientBP
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsGeneral Purpose
Ratings-
Package / Case1825 (4564 Metric)
Size / Dimension0.177" L x 0.252" W (4.50mm x 6.40mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.059" (1.50mm)
Lead Spacing-
FeaturesMilitary
Failure RateM (1%)