KEMET CDR35BX154BKUS7185
CDR35BX154BKUS7185 picture photo
Mfg. Part Number
CDR35BX154BKUS7185
Brief Description
CAP CER 0.15UF 100V 10% BX 1825
Datasheet Download
CDR35BX154BKUS7185.pdf
Availability of CDR35BX154BKUS7185
QUANTITY
CDR35BX154BKUS7185 Order Process
Ship out your order
Specifications of CDR35BX154BKUS7185
Internal Part NumberEIS-CDR35BX154BKUS7185
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesCapacitor Basics- Typical Uses for Capacitors
Military Product Overview
Standard Package1
SeriesMilitary, MIL-PRF-55681, CDR35
PackagingCut Tape (CT)
Capacitance0.15µF
Tolerance±10%
Voltage - Rated100V
Temperature CoefficientBX
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / Case1825 (4564 Metric)
Size / Dimension0.177" L x 0.252" W (4.50mm x 6.40mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.059" (1.50mm)
Lead Spacing-
FeaturesMilitary
Failure RateS (0.001%)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CDR35BX154BKUS7185
Related LinksCDR35BX15, CDR35BX154BKUS7185 Datasheet, KEMET Distributor
CDR35BX154BKUS7185 Details Description
Related parts for CDR35BX154BKUS7185
CONN RCPT 0.8MM 60POS SMD GOLD datasheet.pdf