KEMET CDR35BX474AKUS
CDR35BX474AKUS picture photo
Mfg. Part Number
CDR35BX474AKUS
Brief Description
CAP CER 0.47UF 50V 10% BX 1825
Datasheet Download
CDR35BX474AKUS.pdf
Availability of CDR35BX474AKUS
QUANTITY
CDR35BX474AKUS Order Process
Ship out your order
Specifications of CDR35BX474AKUS
Internal Part NumberEIS-CDR35BX474AKUS
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesCapacitor Basics- Typical Uses for Capacitors
Military Product Overview
Standard Package100
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance0.47µF
Tolerance±10%
Voltage - Rated50V
Temperature CoefficientBX
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / Case1825 (4564 Metric)
Size / Dimension0.177" L x 0.252" W (4.50mm x 6.40mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.059" (1.50mm)
Lead Spacing-
FeaturesMilitary
Failure RateS (0.001%)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CDR35BX474AKUS
Related LinksCDR35BX, CDR35BX474AKUS Datasheet, KEMET Distributor
CDR35BX474AKUS Details Description
Related parts for CDR35BX474AKUS
RIVET SNAP 0.177" NYLON BLACK datasheet.pdf
RES 200 OHM 1W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN HEADER 24POS 4.2MM VERT GOL datasheet.pdf
RES SMD 2.61K OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
INPUT MODULE DC 34MA 5VDC datasheet.pdf
CONN EDGECARD 14POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
CONN RCPT 37POS BOX MNT W/SCKT datasheet.pdf
IC OPAMP GP 12MHZ RRO SOT23-5 datasheet.pdf
CONN HDR 20POS 0.4MM SMD GOLD datasheet.pdf
SCREWDRIVER SET SLOTTED 6PC datasheet.pdf
DIODE MODULE 60V 300A 3TOWER datasheet.pdf
CONN RCPT 7POS FLANGE W/PINS datasheet.pdf