Vishay/Vitramon CDR35BX474AMZPAT
CDR35BX474AMZPAT picture photo
Mfg. Part Number
CDR35BX474AMZPAT
Brief Description
CAP CER 0.47UF 50V 20% BX 1825
Datasheet Download
CDR35BX474AMZPAT.pdf
Availability of CDR35BX474AMZPAT
QUANTITY
CDR35BX474AMZPAT Order Process
Ship out your order
Specifications of CDR35BX474AMZPAT
Internal Part NumberEIS-CDR35BX474AMZPAT
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance0.47µF
Tolerance±20%
Voltage - Rated50V
Temperature CoefficientBX
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / Case1825 (4564 Metric)
Size / Dimension0.177" L x 0.252" W (4.50mm x 6.40mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.059" (1.50mm)
Lead Spacing-
FeaturesMilitary
Failure RateP (0.1%)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CDR35BX474AMZPAT
Related LinksCDR35BX4, CDR35BX474AMZPAT Datasheet, Vishay/Vitramon Distributor
CDR35BX474AMZPAT Details Description
Related parts for CDR35BX474AMZPAT
RES SMD 5.76K OHM 1/10W 0603 datasheet.pdf
FUSE BOARD MNT 1A 125VAC/VDC RAD datasheet.pdf
FAN AXIAL 40X10.5MM 5VDC WIRE datasheet.pdf
IC POT DGTL 128TP LN LP 10-TDFN datasheet.pdf
RES SMD 40.2 OHM 1% 1/2W 1206 datasheet.pdf
TERM BLOCK HDR 2POS VERT 5MM datasheet.pdf
CONN RCPT 7POS WALL MNT W/PINS datasheet.pdf
RES 10 OHM 3W 5% AXIAL datasheet.pdf
DIODE ZENER 68V 3W DO216AA datasheet.pdf
FIXED IND 150NH 725MA 200 MOHM datasheet.pdf
CONN FPC BOTTOM 60POS 0.30MM R/A datasheet.pdf