Vishay/Vitramon CDR35BX563BKZMAT
CDR35BX563BKZMAT picture photo
Mfg. Part Number
CDR35BX563BKZMAT
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 0.056UF 100V 10% BX 1825
Datasheet Download
CDR35BX563BKZMAT.pdf
Availability of CDR35BX563BKZMAT
QUANTITY
CDR35BX563BKZMAT Order Process
Ship out your order
Specifications of CDR35BX563BKZMAT
Internal Part NumberEIS-CDR35BX563BKZMAT
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
SeriesMilitary, MIL-PRF-55681, CDR35
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance0.056µF
Tolerance±10%
Voltage - Rated100V
Temperature CoefficientBX
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsGeneral Purpose
Ratings-
Package / Case1825 (4564 Metric)
Size / Dimension0.177" L x 0.252" W (4.50mm x 6.40mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.059" (1.50mm)
Lead Spacing-
FeaturesMilitary
Failure RateM (1%)
Lead Style-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CDR35BX563BKZMAT
Related LinksCDR35BX5, CDR35BX563BKZMAT Datasheet, Vishay/Vitramon Distributor
CDR35BX563BKZMAT Details Description
Related parts for CDR35BX563BKZMAT
IC FPGA 61 I/O 84PLCC datasheet.pdf
RES SMD 422 OHM 1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
IC BUS TRANSCEIVER DUAL 24SOIC datasheet.pdf
SOCKET 6 POINT 17MM datasheet.pdf
RES SMD 193K OHM 0.1% 1/5W 0805 datasheet.pdf
TERM BLOCK 5.00MM 24POS datasheet.pdf
CIR BRKR THRM 15A 250VAC 50VDC datasheet.pdf
LED BLUE CLEAR 1206 SMD datasheet.pdf
350 TB SOCKET WF VER datasheet.pdf
CAP FILM 82NF 10% 100VDC RAD datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 6POS PIN datasheet.pdf