Sumida Corporation CDR7D43MNNP-5R8NC
CDR7D43MNNP-5R8NC picture photo
Mfg. Part Number
CDR7D43MNNP-5R8NC
Brief Description
FIXED IND 5.8UH 3.7A 24 MOHM SMD
Datasheet Download
CDR7D43MNNP-5R8NC.pdf
Availability of CDR7D43MNNP-5R8NC
QUANTITY
CDR7D43MNNP-5R8NC Order Process
Ship out your order
Specifications of CDR7D43MNNP-5R8NC
Internal Part NumberEIS-CDR7D43MNNP-5R8NC
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesPower Inductor Basics
Standard Package1,000
Category Inductors, Coils, Chokes
FamilyFixed Inductors
SeriesCDR7D43MN
PackagingTape & Reel (TR)
Type-
Material - CoreFerrite
Inductance5.8µH
Tolerance±25%
Current Rating3.7A
Current - Saturation5.6A
ShieldingShielded
DC Resistance (DCR)24 mOhm Max
Q @ Freq-
Frequency - Self Resonant-
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
Frequency - Test100kHz
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseNonstandard
Size / Dimension0.287" L x 0.287" W (7.30mm x 7.30mm)
Height - Seated (Max)0.177" (4.50mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CDR7D43MNNP-5R8NC
Related LinksCDR7D43M, CDR7D43MNNP-5R8NC Datasheet, Sumida Corporation Distributor
CDR7D43MNNP-5R8NC Details Description
Related parts for CDR7D43MNNP-5R8NC
DISPLAY 7SEG YELLOW CC 0.8" datasheet.pdf
ENCODER KIT 3CH 100CPR 8MM datasheet.pdf
FAN AXIAL 60X25MM 5VDC WIRE datasheet.pdf
RES 23.2 OHM 1% 1/4W AXIAL datasheet.pdf
RES 1.02K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
RES 2.21K OHM 1/10W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES 208 OHM 1/10W .1% AXIAL datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 10POS PIN datasheet.pdf
RES 8.66K OHM 1W 1% AXIAL datasheet.pdf
PCB CONN CARRIER 2.54MM datasheet.pdf