Sumida Corporation CDR95NP-470MC
CDR95NP-470MC picture photo
Mfg. Part Number
CDR95NP-470MC
Manufacturer
Product Category
Fixed Inductors
Brief Description
FIXED IND 47UH 1.5A 151 MOHM SMD
Datasheet Download
CDR95NP-470MC.pdf
Availability of CDR95NP-470MC
QUANTITY
CDR95NP-470MC Order Process
Ship out your order
Specifications of CDR95NP-470MC
Internal Part NumberEIS-CDR95NP-470MC
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Obsolescence/ EOLSumida EOL 16/Jul/2015
Standard Package500
Category Inductors, Coils, Chokes
FamilyFixed Inductors
SeriesCDR95
PackagingTape & Reel (TR)
TypeWirewound
Material - CoreFerrite
Inductance47µH
Tolerance±20%
Current Rating1.5A
Current - Saturation2A
ShieldingUnshielded
DC Resistance (DCR)151 mOhm Max
Q @ Freq-
Frequency - Self Resonant-
Operating Temperature-40°C ~ 100°C
Frequency - Test100kHz
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseNonstandard
Size / Dimension0.508" L x 0.370" W (12.90mm x 9.40mm)
Height - Seated (Max)0.205" (5.20mm)
Supplier Device Package-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CDR95NP-470MC
Related LinksCDR95N, CDR95NP-470MC Datasheet, Sumida Corporation Distributor
CDR95NP-470MC Details Description
Related parts for CDR95NP-470MC
TERM BLOCK HDR 5POS VERT 3.5MM datasheet.pdf
TWEEZER POINT STRONG OO 4.72" datasheet.pdf
PNEUM VALVE SOLND 24VDC 3/2 N.C. datasheet.pdf
CAP CER 9.2PF 50V T2H 0402 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 52V 75W datasheet.pdf
RES 1.84K OHM 1/2W 0.1% AXIAL datasheet.pdf
SWITCH ROCKER DPDT 0.4VA 20V datasheet.pdf
ROUND STANDOFF M2 NYLON 48MM datasheet.pdf
RES 5 OHM 0.6W 0.05% RADIAL datasheet.pdf
HD EJECT RA TH datasheet.pdf
TAG ID RATINGS 5.75"X3" BK/RD/WT datasheet.pdf
MOTORIZED VRBLE TRANSF 280V 3.5A datasheet.pdf