Sumida Corporation CDRH103RNP-1R5NC-B
CDRH103RNP-1R5NC-B picture photo
Mfg. Part Number
CDRH103RNP-1R5NC-B
Manufacturer
Product Category
Fixed Inductors
Brief Description
FIXED IND 1.5UH 5.8A 11 MOHM SMD
Datasheet Download
CDRH103RNP-1R5NC-B.pdf
Availability of CDRH103RNP-1R5NC-B
QUANTITY
CDRH103RNP-1R5NC-B Order Process
Ship out your order
Specifications of CDRH103RNP-1R5NC-B
Internal Part NumberEIS-CDRH103RNP-1R5NC-B
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesPower Inductor Basics
Standard Package1,000
Category Inductors, Coils, Chokes
FamilyFixed Inductors
SeriesCDRH103R
PackagingTape & Reel (TR)
Type-
Material - CoreFerrite
Inductance1.5µH
Tolerance±30%
Current Rating5.8A
Current - Saturation8A
ShieldingShielded
DC Resistance (DCR)11 mOhm Max
Q @ Freq-
Frequency - Self Resonant-
Operating Temperature-40°C ~ 100°C
Frequency - Test100kHz
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseNonstandard
Size / Dimension0.402" L x 0.394" W (10.20mm x 10.00mm)
Height - Seated (Max)0.122" (3.10mm)