Sumida Corporation CDRH104R-3R8NC
CDRH104R-3R8NC picture photo
Mfg. Part Number
CDRH104R-3R8NC
Brief Description
FIXED IND 3.8UH 5.5A 13 MOHM SMD
Datasheet Download
CDRH104R-3R8NC.pdf
Availability of CDRH104R-3R8NC
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
CDRH104R-3R8NC Order Process
Ship out your order
Specifications of CDRH104R-3R8NC
Internal Part NumberEIS-CDRH104R-3R8NC
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
Category Inductors, Coils, Chokes
FamilyFixed Inductors
SeriesCDRH104R
PackagingTape & Reel (TR)
Type-
Material - Core-
Inductance3.8µH
Tolerance±30%
Current Rating5.5A
Current - Saturation6A
ShieldingShielded
DC Resistance (DCR)13 mOhm Max
Q @ Freq-
Frequency - Self Resonant-
Operating Temperature-40°C ~ 100°C
Frequency - Test100kHz
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseNonstandard
Size / Dimension0.413" L x 0.405" W (10.20mm x 10.00mm)
Height - Seated (Max)0.157" (4.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CDRH104R-3R8NC
Related LinksCDRH104, CDRH104R-3R8NC Datasheet, Sumida Corporation Distributor
CDRH104R-3R8NC Details Description
Related parts for CDRH104R-3R8NC
RES SMD 6.65K OHM 1% 1W 2512 datasheet.pdf
IC LCD DRVR 72-SEG 18X4 QFP32 datasheet.pdf
MOSFET N-CH 1000V 0.75A TO-263 datasheet.pdf
EVAL MODULE FOR TPS78601 DRB datasheet.pdf
TERM BLOCK HDR 3POS VERT 3.81MM datasheet.pdf
ROUND SPACER #4 NYLON 12MM datasheet.pdf
FIXED IND 3.3MH 40MA 48 OHM SMD datasheet.pdf
CONN PLUG 3POS INLINE W/SKTS datasheet.pdf
RELAY GEN PURPOSE DPDT 2A 5V datasheet.pdf
WASHER INT TOOTH PHOSPHOR BRONZE datasheet.pdf
OPEN LNS COMMISSIONING TOOL datasheet.pdf
RES SMD 750 OHM 5% 1/8W 0805 datasheet.pdf