Sumida Corporation CDRH104RNP-120NC
CDRH104RNP-120NC picture photo
Mfg. Part Number
CDRH104RNP-120NC
Brief Description
FIXED IND 12UH 3.4A 46 MOHM SMD
Datasheet Download
CDRH104RNP-120NC.pdf
Availability of CDRH104RNP-120NC
QUANTITY
CDRH104RNP-120NC Order Process
Ship out your order
Specifications of CDRH104RNP-120NC
Internal Part NumberEIS-CDRH104RNP-120NC
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesPower Inductor Basics
Standard Package1
Category Inductors, Coils, Chokes
FamilyFixed Inductors
SeriesCDRH104R
PackagingCut Tape (CT)
Type-
Material - CoreFerrite
Inductance12µH
Tolerance±30%
Current Rating3.4A
Current - Saturation3.7A
ShieldingShielded
DC Resistance (DCR)46 mOhm Max
Q @ Freq-
Frequency - Self Resonant-
Operating Temperature-40°C ~ 100°C
Frequency - Test100kHz
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseNonstandard
Size / Dimension0.402" L x 0.394" W (10.20mm x 10.00mm)
Height - Seated (Max)0.157" (4.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CDRH104RNP-120NC
Related LinksCDRH104R, CDRH104RNP-120NC Datasheet, Sumida Corporation Distributor
CDRH104RNP-120NC Details Description
Related parts for CDRH104RNP-120NC
IC TRANSCEIVER T1 IND 40-DIP datasheet.pdf
MINIGRABBER/MINI BANANA 24" RED datasheet.pdf
IC DAC 8BIT OCTAL CMOS 20-DIP datasheet.pdf
Connector Receptacle 44 Position 0.079" (2.00mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
IC CLK BUFFER ZD STD DRV 16-SOIC datasheet.pdf
OSC XO 60.000MHZ LVPECL SMD datasheet.pdf
FUSE M/V E-RATED 125E 5.5KV BOLT datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.8V 50W datasheet.pdf
RES 1.5K OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN RCPT 19POS INLINE SKT CRIMP datasheet.pdf
CONN 7/8" FML 4POS datasheet.pdf
CRYSTAL 44.000 MHZ 6PF SMT datasheet.pdf