Sumida Corporation CDRH104RNP-390NC
CDRH104RNP-390NC picture photo
Mfg. Part Number
CDRH104RNP-390NC
Brief Description
FIXED IND 39UH 1.2A 170 MOHM SMD
Datasheet Download
CDRH104RNP-390NC.pdf
Availability of CDRH104RNP-390NC
QUANTITY
CDRH104RNP-390NC Order Process
Ship out your order
Specifications of CDRH104RNP-390NC
Internal Part NumberEIS-CDRH104RNP-390NC
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesPower Inductor Basics
Standard Package1,000
Category Inductors, Coils, Chokes
FamilyFixed Inductors
SeriesCDRH104
PackagingTape & Reel (TR)
Type-
Material - Core-
Inductance39µH
Tolerance±30%
Current Rating1.2A
Current - Saturation-
ShieldingShielded
DC Resistance (DCR)170 mOhm Max
Q @ Freq-
Frequency - Self Resonant-
Operating Temperature-40°C ~ 100°C
Frequency - Test1kHz
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseNonstandard
Size / Dimension0.402" L x 0.394" W (10.20mm x 10.00mm)
Height - Seated (Max)0.157" (4.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CDRH104RNP-390NC
Related LinksCDRH104R, CDRH104RNP-390NC Datasheet, Sumida Corporation Distributor
CDRH104RNP-390NC Details Description
Related parts for CDRH104RNP-390NC
VARISTOR 42V 500A DISC 7MM datasheet.pdf
DIODE GEN PURP 600V 30A TO247AC datasheet.pdf
MOSFET N-CH 150V 29A TO-263AB datasheet.pdf
IC DAC 12BIT QUAD SRL LP 16DIP datasheet.pdf
CONN EDGECARD 38POS .100 EYELET datasheet.pdf
CONN EDGECARD 12POS .100 EYELET datasheet.pdf
CAP FILM 4UF 10% 370VAC QC TERM datasheet.pdf
IC FPGA 360 I/O 1156FCBGA datasheet.pdf
TVS DIODE 342VWM 548VC SMB datasheet.pdf
RES 93.1 OHM 1/2W .1% AXIAL datasheet.pdf
Connector Receptacle, Bottom Entry 30 Position 0.050" (1.27mm) Gold Surface Mount datasheet.pdf