Sumida Corporation CDRH104RNP-560NC
CDRH104RNP-560NC picture photo
Mfg. Part Number
CDRH104RNP-560NC
Brief Description
FIXED IND 56UH 1A 230 MOHM SMD
Datasheet Download
CDRH104RNP-560NC.pdf
Availability of CDRH104RNP-560NC
QUANTITY
CDRH104RNP-560NC Order Process
Ship out your order
Specifications of CDRH104RNP-560NC
Internal Part NumberEIS-CDRH104RNP-560NC
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesPower Inductor Basics
Standard Package1,000
Category Inductors, Coils, Chokes
FamilyFixed Inductors
SeriesCDRH104
PackagingTape & Reel (TR)
Type-
Material - Core-
Inductance56µH
Tolerance±30%
Current Rating1A
Current - Saturation-
ShieldingShielded
DC Resistance (DCR)230 mOhm Max
Q @ Freq-
Frequency - Self Resonant-
Operating Temperature-40°C ~ 100°C
Frequency - Test1kHz
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseNonstandard
Size / Dimension0.402" L x 0.394" W (10.20mm x 10.00mm)
Height - Seated (Max)0.157" (4.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CDRH104RNP-560NC
Related LinksCDRH104R, CDRH104RNP-560NC Datasheet, Sumida Corporation Distributor
CDRH104RNP-560NC Details Description
Related parts for CDRH104RNP-560NC
Connector Receptacle 5 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
SENSOR 50PSI 7/16-20UNF .5-4.5V datasheet.pdf
FIXED IND 10UH 1.65A 94 MOHM SMD datasheet.pdf
TVS DIODE 54VWM 87.1VC SMD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 12V 75W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5V 100W datasheet.pdf
CONN RCPT 32POS JAM NUT W/SKT datasheet.pdf
RES 3.01 OHM 1.5W 1% AXIAL datasheet.pdf
HEATSINK 45X45X20MM R-TAB T412 datasheet.pdf
CONN PLUG W/PINS datasheet.pdf
ANT 916MHZ 1/2 WAVE DIPOLE U.FL datasheet.pdf