Sumida Corporation CDRH105RNP-561NC
CDRH105RNP-561NC picture photo
Mfg. Part Number
CDRH105RNP-561NC
Brief Description
FIXED IND 560UH 520MA 1.43 OHM
Datasheet Download
CDRH105RNP-561NC.pdf
Availability of CDRH105RNP-561NC
QUANTITY
CDRH105RNP-561NC Order Process
Ship out your order
Specifications of CDRH105RNP-561NC
Internal Part NumberEIS-CDRH105RNP-561NC
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package500
Category Inductors, Coils, Chokes
FamilyFixed Inductors
SeriesCDRH105R
PackagingTape & Reel (TR)
Type-
Material - CoreFerrite
Inductance560µH
Tolerance±30%
Current Rating520mA
Current - Saturation540mA
ShieldingShielded
DC Resistance (DCR)1.43 Ohm Max
Q @ Freq-
Frequency - Self Resonant-
Operating Temperature-40°C ~ 100°C
Frequency - Test100kHz
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseNonstandard
Size / Dimension0.402" L x 0.394" W (10.20mm x 10.00mm)
Height - Seated (Max)0.201" (5.10mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CDRH105RNP-561NC
Related LinksCDRH105R, CDRH105RNP-561NC Datasheet, Sumida Corporation Distributor
CDRH105RNP-561NC Details Description
Related parts for CDRH105RNP-561NC
CAP ALUM 470UF 20% 450V SNAP datasheet.pdf
CONN HEADER 2.54MM 50POS GOLD datasheet.pdf
RES SMD 274 OHM 0.1% 1/16W 0603 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 36V 100W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 15V 150W datasheet.pdf
RES 6.04 OHM 3W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
GK NICU PTAFG PU V0 BELL datasheet.pdf
CAP CER 3.3UF 16V JB 0603 datasheet.pdf
AC/DC DESKTOP ADAPTER 18V 48W datasheet.pdf