Sumida Corporation CDRH127-120MC
CDRH127-120MC picture photo
Mfg. Part Number
CDRH127-120MC
Brief Description
FIXED IND 12UH 4.9A 24.3 MOHM
Datasheet Download
CDRH127-120MC.pdf
Availability of CDRH127-120MC
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
CDRH127-120MC Order Process
Ship out your order
Specifications of CDRH127-120MC
Internal Part NumberEIS-CDRH127-120MC
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
FamilyFixed Inductors
SeriesCDRH127
PackagingTape & Reel (TR)
Type-
Material - Core-
Inductance12µH
Tolerance±20%
Current Rating4.9A
Current - Saturation-
ShieldingShielded
DC Resistance (DCR)24.3 mOhm Max
Q @ Freq-
Frequency - Self Resonant-
Operating Temperature-40°C ~ 100°C
Frequency - Test1kHz
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseNonstandard
Size / Dimension0.472" L x 0.472" W (12.00mm x 12.00mm)
Height - Seated (Max)0.315" (8.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CDRH127-120MC
Related LinksCDRH12, CDRH127-120MC Datasheet, Sumida Corporation Distributor
CDRH127-120MC Details Description
Related parts for CDRH127-120MC
RES SMD 19.6 OHM 0.1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
DC-DC CONVTR 12V 20W 1.67A datasheet.pdf
Connector Quick Connect Receptacle 16-20 AWG 0.187" (4.75mm) Crimp datasheet.pdf
IC PRESSURE SENSOR 8-SOP datasheet.pdf
CONV DC/DC 7.5W 9-18VIN +/-09V datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 36V 100W datasheet.pdf
RES 6.65K OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf