Sumida Corporation CDRH3D11HPNP-180NC
CDRH3D11HPNP-180NC picture photo
Mfg. Part Number
CDRH3D11HPNP-180NC
Manufacturer
Product Category
Fixed Inductors
Brief Description
FIXED IND 18UH 400MA 888 MOHM
Datasheet Download
CDRH3D11HPNP-180NC.pdf
Availability of CDRH3D11HPNP-180NC
QUANTITY
CDRH3D11HPNP-180NC Order Process
Ship out your order
Specifications of CDRH3D11HPNP-180NC
Internal Part NumberEIS-CDRH3D11HPNP-180NC
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
Category Inductors, Coils, Chokes
FamilyFixed Inductors
SeriesCDRH3D11/HP
PackagingTape & Reel (TR)
Type-
Material - CoreFerrite
Inductance18µH
Tolerance±25%
Current Rating400mA
Current - Saturation520mA
ShieldingShielded
DC Resistance (DCR)888 mOhm Max
Q @ Freq-
Frequency - Self Resonant-
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
Frequency - Test100kHz
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseNonstandard
Size / Dimension0.150" L x 0.150" W (3.80mm x 3.80mm)
Height - Seated (Max)0.047" (1.20mm)
Supplier Device Package-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CDRH3D11HPNP-180NC
Related LinksCDRH3D11H, CDRH3D11HPNP-180NC Datasheet, Sumida Corporation Distributor
CDRH3D11HPNP-180NC Details Description
Related parts for CDRH3D11HPNP-180NC
CAP ALUM 120UF 20% 100V RADIAL datasheet.pdf
TERM SOLDER SLOT .188" .062"L datasheet.pdf
CONN EDGECARD 86POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
IC OPAMP INSTR 1KHZ 8VSSOP datasheet.pdf
CABLE 2COND 18AWG GRY SHLD 1000' datasheet.pdf
IC SHIFT REGISTER SGL 8B 16SOIC datasheet.pdf
CONN RCPT 4POS JAM NUT W/PINS datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 99W datasheet.pdf
CAP TANT 12UF 10% 50V AXIAL datasheet.pdf
RES 287K OHM 1/2W 0.1% AXIAL datasheet.pdf
CONN HDR 40POS 1.27MM SMD datasheet.pdf