Sumida Corporation CDRH4D28NP-390NC
CDRH4D28NP-390NC picture photo
Mfg. Part Number
CDRH4D28NP-390NC
Brief Description
FIXED IND 39UH 500MA 383.7 MOHM
Datasheet Download
CDRH4D28NP-390NC.pdf
Availability of CDRH4D28NP-390NC
QUANTITY
CDRH4D28NP-390NC Order Process
Ship out your order
Specifications of CDRH4D28NP-390NC
Internal Part NumberEIS-CDRH4D28NP-390NC
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesPower Inductor Basics
Standard Package2,000
Category Inductors, Coils, Chokes
FamilyFixed Inductors
SeriesCDRH4D28
PackagingTape & Reel (TR)
Type-
Material - CoreFerrite
Inductance39µH
Tolerance±30%
Current Rating500mA
Current - Saturation-
ShieldingShielded
DC Resistance (DCR)383.7 mOhm Max
Q @ Freq-
Frequency - Self Resonant-
Operating Temperature-40°C ~ 100°C
Frequency - Test100kHz
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseNonstandard
Size / Dimension0.185" L x 0.185" W (4.70mm x 4.70mm)
Height - Seated (Max)0.118" (3.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CDRH4D28NP-390NC
Related LinksCDRH4D28, CDRH4D28NP-390NC Datasheet, Sumida Corporation Distributor
CDRH4D28NP-390NC Details Description
Related parts for CDRH4D28NP-390NC
IC PWR SUPPLY CONTROLLER 24SSOP datasheet.pdf
RES SMD 13.3KOHM 0.5% 1/16W 0402 datasheet.pdf
CAP ALUM 14000UF 10V SCREW datasheet.pdf
CABLE ASSY-POWER STRIP 109.63" datasheet.pdf
XMITTER LOOP-PWR AC 0-250 VAC IN datasheet.pdf
FAN AXIAL 80X25MM 24VDC WIRE datasheet.pdf
FIXED IND 1.2MH 280MA 4.5 OHM datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 48V 100W datasheet.pdf
RES 261K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
RELAY TIME DELAY datasheet.pdf
FIXED IND 820NH 13.5A 4.87 MOHM datasheet.pdf