Sumida Corporation CDRH5D14HPNP-1R4NC
CDRH5D14HPNP-1R4NC picture photo
Mfg. Part Number
CDRH5D14HPNP-1R4NC
Brief Description
FIXED IND 1.4UH 2.8A 40.3 MOHM
Datasheet Download
CDRH5D14HPNP-1R4NC.pdf
Availability of CDRH5D14HPNP-1R4NC
QUANTITY
CDRH5D14HPNP-1R4NC Order Process
Ship out your order
Specifications of CDRH5D14HPNP-1R4NC
Internal Part NumberEIS-CDRH5D14HPNP-1R4NC
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Obsolescence/ EOLSumida EOL 16/Jul/2015
Standard Package1,000
Category Inductors, Coils, Chokes
FamilyFixed Inductors
SeriesCDRH5D14/HP
Material - CoreFerrite
Inductance1.4µH
Tolerance±30%
Current Rating2.8A
Current - Saturation3.9A
ShieldingShielded
DC Resistance (DCR)40.3 mOhm Max
Q @ Freq-
Frequency - Self Resonant-
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
Frequency - Test100kHz
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseNonstandard
Size / Dimension0.240" L x 0.228" W (6.10mm x 5.80mm)
Height - Seated (Max)0.059" (1.50mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CDRH5D14HPNP-1R4NC
Related LinksCDRH5D14H, CDRH5D14HPNP-1R4NC Datasheet, Sumida Corporation Distributor
CDRH5D14HPNP-1R4NC Details Description
Related parts for CDRH5D14HPNP-1R4NC
RES SMD 34.8K OHM 0.5% 1/8W 1206 datasheet.pdf
FIXED IND 5.6NH 900MA 40 MOHM datasheet.pdf
IC MONITOR SUPPLY QUAD SOT23-6 datasheet.pdf
IC ETHERNET CONVERTER 128-PQFP datasheet.pdf
BUZZER PIEZO 10V 22MM 4.0KHZ SMD datasheet.pdf
PRESS-IN TOOL FOR I-PASS STACKED datasheet.pdf
AML51 BUTTON FOR SWES/INDICATORS datasheet.pdf
CAP ALUM 330UF 20% 450V SNAP datasheet.pdf
CIRCUIT BREAKER MAG-HYDR LEVER datasheet.pdf
CONVERTER TTL TO RS232 datasheet.pdf
CIR BRKR MAG-HYDR LEVER 5A datasheet.pdf