Sumida Corporation CDRH5D14HPNP-5R1NC
CDRH5D14HPNP-5R1NC picture photo
Mfg. Part Number
CDRH5D14HPNP-5R1NC
Brief Description
FIXED IND 5.1UH 1.4A 140 MOHM
Datasheet Download
CDRH5D14HPNP-5R1NC.pdf
Availability of CDRH5D14HPNP-5R1NC
QUANTITY
CDRH5D14HPNP-5R1NC Order Process
Ship out your order
Specifications of CDRH5D14HPNP-5R1NC
Internal Part NumberEIS-CDRH5D14HPNP-5R1NC
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Obsolescence/ EOLSumida EOL 16/Jul/2015
Standard Package1,000
Category Inductors, Coils, Chokes
FamilyFixed Inductors
SeriesCDRH5D14/HP
Material - CoreFerrite
Inductance5.1µH
Tolerance±30%
Current Rating1.4A
Current - Saturation2A
ShieldingShielded
DC Resistance (DCR)140 mOhm Max
Q @ Freq-
Frequency - Self Resonant-
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
Frequency - Test100kHz
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseNonstandard
Size / Dimension0.240" L x 0.228" W (6.10mm x 5.80mm)
Height - Seated (Max)0.059" (1.50mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CDRH5D14HPNP-5R1NC
Related LinksCDRH5D14H, CDRH5D14HPNP-5R1NC Datasheet, Sumida Corporation Distributor
CDRH5D14HPNP-5R1NC Details Description
Related parts for CDRH5D14HPNP-5R1NC
FUSE GLASS 2.8A 250VAC 3AB 3AG datasheet.pdf
IC VIDEO AMP DUAL W/DRIVER 8-DMP datasheet.pdf
CONN HEADER RTANG 30POS PCB TIN datasheet.pdf
CAP CER 8200PF 100V X7R 1206 datasheet.pdf
IC DC/DC CONV 8CH FOR DSC 48VQFN datasheet.pdf
OSCILLATOR XO 156.25MHZ CMOS SMD datasheet.pdf
PB UNIT ALT ACT 22MM GRN FLUSH datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 18.5V 100W datasheet.pdf
Crystal 12.0000MHz 20ppm 8pF 300 Ohm -40°C - 125°C AEC-Q200 Surface Mount 4-SMD datasheet.pdf
XCEDE HD LEFT 2W 3PVH 6COL WK datasheet.pdf
CAP CER 3.9PF 250V NP0 0505 datasheet.pdf
LCD TOUCH TFT 3.8" USB datasheet.pdf