Sumida Corporation CDRH5D16F/LDNP-6R8NC
CDRH5D16F/LDNP-6R8NC picture photo
Mfg. Part Number
CDRH5D16F/LDNP-6R8NC
Manufacturer
Product Category
Fixed Inductors
Brief Description
FIXED IND 6.8UH 2.4A 50 MOHM SMD
Datasheet Download
CDRH5D16F/LDNP-6R8NC.pdf
Availability of CDRH5D16F/LDNP-6R8NC
QUANTITY
CDRH5D16F/LDNP-6R8NC Order Process
Ship out your order
Specifications of CDRH5D16F/LDNP-6R8NC
Internal Part NumberEIS-CDRH5D16F/LDNP-6R8NC
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
Category Inductors, Coils, Chokes
FamilyFixed Inductors
SeriesCDRH5D16F/LD
PackagingTape & Reel (TR)
Type-
Material - CoreFerrite
Inductance6.8µH
Tolerance±25%
Current Rating2.4A
Current - Saturation1.05A
ShieldingShielded
DC Resistance (DCR)50 mOhm Max
Q @ Freq-
Frequency - Self Resonant-
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
Frequency - Test100kHz
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseNonstandard
Size / Dimension0.205" L x 0.205" W (5.20mm x 5.20mm)
Height - Seated (Max)0.071" (1.80mm)
Supplier Device Package-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CDRH5D16F/LDNP-6R8NC
Related LinksCDRH5D16F/, CDRH5D16F/LDNP-6R8NC Datasheet, Sumida Corporation Distributor
CDRH5D16F/LDNP-6R8NC Details Description
Related parts for CDRH5D16F/LDNP-6R8NC
XCELITE/TOOL CASE datasheet.pdf
IC REG LDO 5V 0.15A TO92-3 datasheet.pdf
CAP CER 13PF 50V C0H AXIAL datasheet.pdf
CONN HEADER 64POS R/A NO LATC datasheet.pdf
CAP CER 4700PF 100V NP0 1210 datasheet.pdf
TERM BLOCK HDR 13POS R/A 5MM datasheet.pdf
CONN PLUG 12POS STRGHT W/PINS datasheet.pdf
RES 20 OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf